NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Авансцена Биография: Тина Търнър
1169
Авансцена

Биография: Тина Търнър

През 60-те години на миналия век Тина Търнър става известна заради динамичните си изпълнения, мощния си глас и невероятната енергия, с която завладява публиката. Известна като Кралицата на рокендрола, тя е първият чернокож творец и жена на корицата на сп. „Ролинг Стоун“, печели множество награди, получава място в Залата на славата на рокендрола и има една от най-дългите музикални кариери в индустрията. Днес тя щеше да навърши 85 години

| 26 Ноември 2024, 10:15 ч.
Биография: Тина Търнър
Биография: Тина Търнър
Снимка © AP / Richard Drew

През 60-те години на миналия век Тина Търнър става известна заради динамичните си изпълнения, мощния си глас и невероятната енергия, с която завладява публиката.

В изложба в една от галерийните зали на Минна дирекция – Перник са подредени 10 платна живопис на Генко Генков и 13 скулптори на проф. Емил Попов.

Произведенията са от частна колекция, каза областният управител Людмил Веселинов. Собственикът ги е предоставил, за да бъдат изложени в Перник, тъй като меценатът също е от миньорския град.

На откриването на експозицията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник- министърът на туризма Павлин Петров, областният управител Людмил Веселинов и неговият заместник Симеон Гебов, заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев. 

„Двамата автори боравят със своите изразни средства доста ярко и категорично“, каза Веселинов.

Генко Генков е един от знаковите съвременни автори в българското изкуство. Той остави трайна следа след себе си, коментира още областният управите

Биографичната история "Гунди - легенда за любовта", проследяваща професионалния и личен живот на футболиста Георги Аспарухов, продължава да е най-гледаният филм в България, сочат обобщените данни от киносалоните. За двете седмици от излизането му на екран продукцията е гледана от общо 238 237 зрители, като приходите от билетите им до момента възлизат на 3 406 160 лева.

На втора позиция е първата премиера от изминалия уикенд - "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Третият филм от поредицата с драматичния сблъсък между Еди/Венъм и враговете им - от света на хората и на симбиота, са гледали 27 102 зрители, а постъпленията от билети са 445 524 лева.

Хорърът "Усмивката 2" е на трета позиция. Преживяваните от поп сензацията Скай Рейли ужасяващи и необратими събития са проследили 19 474 зрители, а за двете седмици в кината приходите са 255 285 лева.

Четвъ

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Италианската актриса Стефания Сандрели е сред гостите на „Киномания“ тази година, съобщиха на пресконференция днес организаторите на фестивала.

Фестивалът ще има свои издания в Пловдив и Варна. 

Ще бъде показан един нов филм „Марчело мой“ – с нейно участие, както и класиката „Развод по италиански“. Гостуването на звездата е част от петото издание на Фестивала на италианското кино. 

Фестивалът на френския филм бе представен от Едуар Марно, аташе по културното сътрудничество във френското посолство у нас. Тази година е подготвена програма, посветена на известни романтични фигури – Равел, Шарл Азнавур, Марчело Мастрояни, Изабел Аджани, Франсоа Трюфо. Този фестивал за нас олицетворява ценностите, които ние разпространяваме &

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Известна като Кралицата на рокендрола, тя е първият чернокож творец и жена на корицата на сп. „Ролинг Стоун“, печели множество награди, получава място в Залата на славата на рокендрола и има една от най-дългите музикални кариери в индустрията.

Днес тя щеше да навърши 85 години.

Истинското име на Тина Търнър е Анна Мей Бълок. Тя е родена на 26 ноември 1939 г. в Браунсвил, щата Тенеси, и прекарва най-ранните си години във ферма в Натбуш, където пее в хора на баптистката църква „Спринг Хил“.

Търнър започва половинвековната си кариера в края на 50-те години на миналия век още докато учи в гимназията, когато започва да пее с Айк Търнър и неговата група „Кингс ъв дъ ритъм“ (Kings of Rhythm). Първоначално тя е само временен изпълнител, но скоро се превръща в главната сензация на групата - и в съпруга на Търнър. С мощния си глас и буйния си стил на танцуване тя веднага прави впечатление.

Групата се преименува на „Айк енд Тина Търнър Ревю“ (Ike and Tina Turner Revue). След като „Ролинг Стоунс“ канят групата да им партнира, първо на британско турне през 1966 г., а след това и на американско през 1969 г., белите слушатели и в двете страни ги харесват все повече.

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.

Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".

"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Няма да правим тъжен концерт, и той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което той ни остави. Това каза Иван Лечев в началото на вечерта, с която „Фондацията“ почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024). 

В продължение на близо два часа, звучаха двадесет от най-известните и обичани песни на „Щурците“. Публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко изпълнение. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, . 

„Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. „Щурците“ възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове“, каза Венко Поромански. „Ще представим песни, к

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.

Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева.

Търнър достигна до огромна нова аудитория, осигурявайки на групата първия хит в Топ 10 с версията си на песента на „Кридънс Клиъруотър Ривайвал“ Proud Mary през 1971 г. и награда „Грами“ за най-добро арендби вокално изпълнение от група. „В контекста на днешния шоубизнес Тина Търнър трябва да е най-сензационният музикант на сцената“, пише Ралф Джей Глийсън, влиятелният джаз и поп критик на The San Francisco Chronicle, в рецензия за концерт на „Ролинг Стоунс“ през ноември 1969 г. „Тя се появява като ураган. Танцува, върти се и пее, а въздействието е мигновено и пълно.“

Но ако групата на Айк и Тина Търнър е успешна, то бракът им не е. Търнър е агресивен, като проявява и физическо насилие, а през 70-те години на миналия век е безнадеждно пристрастен към кокаина. Тина Търнър го напуска през 1976 г. с 36 цента и се развежда с него две години по-късно. Той умира от свръхдоза кокаин през 2007 г. „Когато си тръгнах, живеех като на смърт“, казва тя пред „Пийпъл“ през 1981 г. „Аз не съществувах. Не се страхувах, че ще ме убие, когато си тръгна, защото вече бях мъртва.“

Соловият албум Private Dancer, издаден през 1984 г., я връща в светлината на прожекторите и я издига в поп стратосферата. Стивън Холдън в рецензия за „Ню Йорк Таймс“ нарича албума „новаторски синтез между старомодно соул пеене и синт-поп на новата вълна“ и го определя като „знаков за кариерата на 45-годишната певица, но и за еволюцията на самата поп-соул музика“.

На наградите „Грами“ през 1985 г. What`s Love Got to Do With It печели три статуетки - за запис на годината, песен на годината и най-добро женско поп вокално изпълнение, а Better Be Good To Me - за най-добро женско рок вокално изпълнение. Световните рекорди на Гинес обявяват, че тя е продала повече билети за концерти за турнето си Twenty Four Seven през 2000 г.  от всеки друг солов изпълнител в историята - над 100 милиона щатски долара.

Бракът с Айк е документиран във филма от 1993 г. What`s Love Got to Do With It с Анджела Басет и Лорънс Фишбърн в главните роли. Търнър презаписва някои от хитовете си, както и нова песен - I Don`t Wanna Fight специално за филма, но отказва да участва. „Защо да искам да видя как Айк Търнър ме бие отново?“, казва тя по онова време.

През 1985 г. тя започва връзка с германския музикален мениджър Ервин Бах, за когото се омъжва през 2013 г., след като се премества с него в Кюснахт и получава швейцарско гражданство. Те купуват имение на Цюрихското езеро за около 78 млн. щатски долара през есента на 2021 г. Според швейцарския вестник „Дейли ханделсцайтунг“ (Daily Handelszeitung) къщата е с площ от 24 000 кв. м и се състои от 10 сгради, както и плувен басейн. Търнър споделя пред вестник Tages-Anzeiger, че в Швейцария е намерила усещането за спокойствие, което отдавна е търсила. 

„Швейцарците са изключително уважителни, когато става въпрос за личния живот на другите хора. И са любезни“, казва тя. „Хората тук са изключително приятелски настроени и сговорчиви, с маниери, които вероятно биха ви се сторили старомодни навсякъде другаде по света. Но на мен това ми харесва. Освен това някои региони в Швейцария ми напомнят за природната красота на Тенеси, селските места, където съм израснала.“

Междувременно звездата получава още по-голяма печалба през октомври 2021 г., когато музикалната компания BMG получава авторските права върху нейния музикален каталог, обхващащ шест десетилетия, включително хитове като What`s Love Got to Do with It и The Best. „Като всеки артист, защитата на труда на моя живот, на моето музикално наследство, е нещо лично“, казва Кралицата на рокендрола в изявление тогава. „Убедена съм, че с BMG и Warner Music моята работа е в професионални и надеждни ръце.“

Едни от най-големите й хитове са Better Be Good to Me, We Don`t Need Another Hero (Thunderdome), Typical Male, Goldeneye. Световното й турне Break Every Rule World Tour (1987-1988 г.) се превръща в най-печелившото женско турне на 80-те години на ХХ век и поставя рекорд на Гинес за най-многобройната по онова време публика на концерт. Търнър участва и в различни филми.

Търнър продава повече от 100 милиона плочи в цял свят, превръщайки се в един от най-продаваните изпълнители на всички времена. Получава 12 награди „Грами“. Сп. „Ролинг Стоун“ я нарежда сред 100-те най-велики изпълнители на всички времена. Търнър има звезда на Холивудската алея на славата и на Алеята на славата в Сейнт Луис. Тя е въведена в Залата на славата на рокендрола два пъти: с Айк Търнър през 1991 г. и като солов изпълнител през 2021 г. 

През последните години на живота си Търнър се е борила с редица сериозни здравословни проблеми, включително инсулт, рак на червата и пълна бъбречна недостатъчност, която налага трансплантация на органи. Кралицата на рокендрола си отива от този свят на 24 май 2023 година. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Творби на американския стрийт артист Пол Костаби ще бъдат показани в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 3 декември, информират домакините на ...
Нов прочит на "Пепеляшка" в бургаския куклен театър показва какво ни е нужно, за да мечтаем
Способността да мечтаем и от какво се нуждаем, за да го правим. Това е в основата на новия спектакъл по класическата приказка "Пепеляшка", която режисьорът Съби Събев поставя на сц ...
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, орган ...
Филмът "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Филмовата адаптация на известния бродуейски мюзикъл "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка в един от най-добрите дебюти на годината, изпреварвайки дългоочакван ...
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, екстремни спортове и приключения „Банско филм фест“ пренесе публиката до кътчета от планет ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Гала вечер на лауреатите на Бургас" носители на национални и международни отличия
Концерт под надслов "Гала вечер на лауреатите" ще събере на 1 декември 40 носители на национални и международни отличия от град Бургас. Събитието се организира по идея на Община Б ...
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.  Формацията е с ...
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович на 3 декември в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите. ...
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Шестдесетото издание на Венецианското биенале на изкуствата бе закрито с парти в „Арсенале“, старата корабостроителница и оръжейна от XII век. Сред гостите на събитиет ...
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Творби на американския стрийт артист Пол Костаби ще бъдат показани в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 3 декември, информират домакините на ...
Тикер в 00:00 ч.
Концерт под надслов "Гала вечер на лауреатите" ще събере на 1 декември 40 носите ...
Начало Авансцена
1169
Авансцена

Биография: Тина Търнър

През 60-те години на миналия век Тина Търнър става известна заради динамичните си изпълнения, мощния си глас и невероятната енергия, с която завладява публиката.Известна като Кралицата на рокендрола, тя е първият чернокож творец и жена на корицата на сп. „Ролинг Стоун“, печели множество награди, получава място в Залата на славата на рокендрола и има една от най-дългите музикални кариери в индустрията.

| 26 Ноември 2024, 10:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Тина Търнър
Биография: Тина Търнър
Снимка © AP / Richard Drew

През 60-те години на миналия век Тина Търнър става известна заради динамичните си изпълнения, мощния си глас и невероятната енергия, с която завладява публиката.

Известна като Кралицата на рокендрола, тя е първият чернокож творец и жена на корицата на сп. „Ролинг Стоун“, печели множество награди, получава място в Залата на славата на рокендрола и има една от най-дългите музикални кариери в индустрията.

В изложба в една от галерийните зали на Минна дирекция – Перник са подредени 10 платна живопис на Генко Генков и 13 скулптори на проф. Емил Попов.

Произведенията са от частна колекция, каза областният управител Людмил Веселинов. Собственикът ги е предоставил, за да бъдат изложени в Перник, тъй като меценатът също е от миньорския град.

На откриването на експозицията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник- министърът на туризма Павлин Петров, областният управител Людмил Веселинов и неговият заместник Симеон Гебов, заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев. 

„Двамата автори боравят със своите изразни средства доста ярко и категорично“, каза Веселинов.

Генко Генков е един от знаковите съвременни автори в българското изкуство. Той остави трайна следа след себе си, коментира още областният управите

Биографичната история "Гунди - легенда за любовта", проследяваща професионалния и личен живот на футболиста Георги Аспарухов, продължава да е най-гледаният филм в България, сочат обобщените данни от киносалоните. За двете седмици от излизането му на екран продукцията е гледана от общо 238 237 зрители, като приходите от билетите им до момента възлизат на 3 406 160 лева.

На втора позиция е първата премиера от изминалия уикенд - "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Третият филм от поредицата с драматичния сблъсък между Еди/Венъм и враговете им - от света на хората и на симбиота, са гледали 27 102 зрители, а постъпленията от билети са 445 524 лева.

Хорърът "Усмивката 2" е на трета позиция. Преживяваните от поп сензацията Скай Рейли ужасяващи и необратими събития са проследили 19 474 зрители, а за двете седмици в кината приходите са 255 285 лева.

Четвъ

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Италианската актриса Стефания Сандрели е сред гостите на „Киномания“ тази година, съобщиха на пресконференция днес организаторите на фестивала.

Фестивалът ще има свои издания в Пловдив и Варна. 

Ще бъде показан един нов филм „Марчело мой“ – с нейно участие, както и класиката „Развод по италиански“. Гостуването на звездата е част от петото издание на Фестивала на италианското кино. 

Фестивалът на френския филм бе представен от Едуар Марно, аташе по културното сътрудничество във френското посолство у нас. Тази година е подготвена програма, посветена на известни романтични фигури – Равел, Шарл Азнавур, Марчело Мастрояни, Изабел Аджани, Франсоа Трюфо. Този фестивал за нас олицетворява ценностите, които ние разпространяваме &

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Днес тя щеше да навърши 85 години.

Истинското име на Тина Търнър е Анна Мей Бълок. Тя е родена на 26 ноември 1939 г. в Браунсвил, щата Тенеси, и прекарва най-ранните си години във ферма в Натбуш, където пее в хора на баптистката църква „Спринг Хил“.

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.

Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".

"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Няма да правим тъжен концерт, и той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което той ни остави. Това каза Иван Лечев в началото на вечерта, с която „Фондацията“ почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024). 

В продължение на близо два часа, звучаха двадесет от най-известните и обичани песни на „Щурците“. Публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко изпълнение. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, . 

„Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. „Щурците“ възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове“, каза Венко Поромански. „Ще представим песни, к

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.

Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева.

Търнър започва половинвековната си кариера в края на 50-те години на миналия век още докато учи в гимназията, когато започва да пее с Айк Търнър и неговата група „Кингс ъв дъ ритъм“ (Kings of Rhythm). Първоначално тя е само временен изпълнител, но скоро се превръща в главната сензация на групата - и в съпруга на Търнър. С мощния си глас и буйния си стил на танцуване тя веднага прави впечатление.

Групата се преименува на „Айк енд Тина Търнър Ревю“ (Ike and Tina Turner Revue). След като „Ролинг Стоунс“ канят групата да им партнира, първо на британско турне през 1966 г., а след това и на американско през 1969 г., белите слушатели и в двете страни ги харесват все повече.

Търнър достигна до огромна нова аудитория, осигурявайки на групата първия хит в Топ 10 с версията си на песента на „Кридънс Клиъруотър Ривайвал“ Proud Mary през 1971 г. и награда „Грами“ за най-добро арендби вокално изпълнение от група. „В контекста на днешния шоубизнес Тина Търнър трябва да е най-сензационният музикант на сцената“, пише Ралф Джей Глийсън, влиятелният джаз и поп критик на The San Francisco Chronicle, в рецензия за концерт на „Ролинг Стоунс“ през ноември 1969 г. „Тя се появява като ураган. Танцува, върти се и пее, а въздействието е мигновено и пълно.“

Но ако групата на Айк и Тина Търнър е успешна, то бракът им не е. Търнър е агресивен, като проявява и физическо насилие, а през 70-те години на миналия век е безнадеждно пристрастен към кокаина. Тина Търнър го напуска през 1976 г. с 36 цента и се развежда с него две години по-късно. Той умира от свръхдоза кокаин през 2007 г. „Когато си тръгнах, живеех като на смърт“, казва тя пред „Пийпъл“ през 1981 г. „Аз не съществувах. Не се страхувах, че ще ме убие, когато си тръгна, защото вече бях мъртва.“

Соловият албум Private Dancer, издаден през 1984 г., я връща в светлината на прожекторите и я издига в поп стратосферата. Стивън Холдън в рецензия за „Ню Йорк Таймс“ нарича албума „новаторски синтез между старомодно соул пеене и синт-поп на новата вълна“ и го определя като „знаков за кариерата на 45-годишната певица, но и за еволюцията на самата поп-соул музика“.

На наградите „Грами“ през 1985 г. What`s Love Got to Do With It печели три статуетки - за запис на годината, песен на годината и най-добро женско поп вокално изпълнение, а Better Be Good To Me - за най-добро женско рок вокално изпълнение. Световните рекорди на Гинес обявяват, че тя е продала повече билети за концерти за турнето си Twenty Four Seven през 2000 г.  от всеки друг солов изпълнител в историята - над 100 милиона щатски долара.

Бракът с Айк е документиран във филма от 1993 г. What`s Love Got to Do With It с Анджела Басет и Лорънс Фишбърн в главните роли. Търнър презаписва някои от хитовете си, както и нова песен - I Don`t Wanna Fight специално за филма, но отказва да участва. „Защо да искам да видя как Айк Търнър ме бие отново?“, казва тя по онова време.

През 1985 г. тя започва връзка с германския музикален мениджър Ервин Бах, за когото се омъжва през 2013 г., след като се премества с него в Кюснахт и получава швейцарско гражданство. Те купуват имение на Цюрихското езеро за около 78 млн. щатски долара през есента на 2021 г. Според швейцарския вестник „Дейли ханделсцайтунг“ (Daily Handelszeitung) къщата е с площ от 24 000 кв. м и се състои от 10 сгради, както и плувен басейн. Търнър споделя пред вестник Tages-Anzeiger, че в Швейцария е намерила усещането за спокойствие, което отдавна е търсила. 

„Швейцарците са изключително уважителни, когато става въпрос за личния живот на другите хора. И са любезни“, казва тя. „Хората тук са изключително приятелски настроени и сговорчиви, с маниери, които вероятно биха ви се сторили старомодни навсякъде другаде по света. Но на мен това ми харесва. Освен това някои региони в Швейцария ми напомнят за природната красота на Тенеси, селските места, където съм израснала.“

Междувременно звездата получава още по-голяма печалба през октомври 2021 г., когато музикалната компания BMG получава авторските права върху нейния музикален каталог, обхващащ шест десетилетия, включително хитове като What`s Love Got to Do with It и The Best. „Като всеки артист, защитата на труда на моя живот, на моето музикално наследство, е нещо лично“, казва Кралицата на рокендрола в изявление тогава. „Убедена съм, че с BMG и Warner Music моята работа е в професионални и надеждни ръце.“

Едни от най-големите й хитове са Better Be Good to Me, We Don`t Need Another Hero (Thunderdome), Typical Male, Goldeneye. Световното й турне Break Every Rule World Tour (1987-1988 г.) се превръща в най-печелившото женско турне на 80-те години на ХХ век и поставя рекорд на Гинес за най-многобройната по онова време публика на концерт. Търнър участва и в различни филми.

Търнър продава повече от 100 милиона плочи в цял свят, превръщайки се в един от най-продаваните изпълнители на всички времена. Получава 12 награди „Грами“. Сп. „Ролинг Стоун“ я нарежда сред 100-те най-велики изпълнители на всички времена. Търнър има звезда на Холивудската алея на славата и на Алеята на славата в Сейнт Луис. Тя е въведена в Залата на славата на рокендрола два пъти: с Айк Търнър през 1991 г. и като солов изпълнител през 2021 г. 

През последните години на живота си Търнър се е борила с редица сериозни здравословни проблеми, включително инсулт, рак на червата и пълна бъбречна недостатъчност, която налага трансплантация на органи. Кралицата на рокендрола си отива от този свят на 24 май 2023 година. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Нов прочит на "Пепеляшка" в бургаския куклен театър показва какво ни е нужно, за да мечтаем
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Филмът "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Гала вечер на лауреатите на Бургас" носители на национални и международни отличия
Под прожектора
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Творчески отражения
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.